Леся Українка (Лариса Косач). Життєвий і творчий шлях. Драматична спадщина. Роль родини, культурного оточення й самоосвіти у формуванні світобачення письменниці. Збірка поезій "На крилах пісень", її висока оцінка І. Франком. Основні цикли поезій. Неоромантизм як основа естетичної позиції Лесі Українки. ЛТ: неоромантизм
Леся Українка (Лариса Косач). Життєвий і творчий шлях. Драматична спадщина. Роль родини, культурного оточення й самоосвіти у формуванні світобачення письменниці. Збірка поезій "На крилах пісень", її висока оцінка І. Франком. Основні цикли поезій. Неоромантизм як основа естетичної позиції Лесі Українки.
ЛТ: неоромантизм
Мета: познайомити учнів із життям та творчістю Лесі Українки, поетичним спадком письменниці; розглянути зміст збірок поетеси «На крилах пісень», «Думи та мрії»; прочитати та проаналізувати поезії «Contra spem spero», «Слово, чому ти не твердая криця?», «Стояла я та слухала весну», «Мріє не зрадь!», розкрити мотиви поезій, художні засоби, жанрові особливості, елементи автобіографізму в творах; вдосконалювати навички аналізу ліричних творів, виразного читання, аналізу; виховувати громадянську позицію, любов до поезії, повагу та пошану до творчості.
1. Організаційний момент
3.Повідомлення теми уроку
💥Біографія письменниці
📹 Документальний фільм ЛЕСЯ УКРАЇНКА
🍃 🍃 🍃
💥Збірка поезій «На крилах пісень»
Перша збірка оригінальних творів Лесі Українки має назву «На крилах пісень». Вона була видана 1893 року у Львові. Надихнула письменницю на створення цієї книги зустріч з Іваном Франком під час її подорожі до Відня. Збірка складається із трьох поем і шістдесяти дев’яти поезій. Більшість творів цієї книги Леся Українка об’єднала в окремі цикли, які умовно можна розділити на дві частини: перша — об’єднані у вірші окремі поезії, а друга — ліричні поеми і окремі цикли.
Збірка «На крилах пісень» починається циклом «Сім струн», який Леся Українка присвятила Михайлу Драгоманову. Весь цикл — це воістину неповторна гама кольорів і звуків навколишнього світу. Він побудований на нотах, тому й звучить досить оригінально та різноманітно. Серед багатоголосся «Семи струн» можна побачити і ноктюрн, і рондо, і колискову, і сонет, і пісню, і навіть гімн. Саме гімн і відкриває цикл і саму збірку. Цю поезію поетеса присвятила своїй Батьківщині. Також у збірці є і поезія, що стала життєвим кредо письменниці – твір «Contra spem spero», з яким я й пропоную вам познайомитись.
🍃 🍃 🍃
💥На рівні світової драматургії
🍃 🍃 🍃
💥Поезія «Contra spem spero!»
📀Леся Українка "Contra spem spero". Аудіо вірш слухати
Вірш “Contra spem spero” читати
Гетьте, думи, ви хмари осінні!
То ж тепера весна золота!
Чи то так у жалю, в голосінні
Проминуть молодії літа?
Ні, я хочу крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Жити хочу! Геть, думи сумні!
Дізнатися більше
Народна та традиційна музика
Літературні теми
Українська лірика
Я на вбогім сумнім перелозі
Буду сіять барвисті квітки,
Буду сіять квітки на морозі,
Буду лить на них сльози гіркі.
І від сліз тих гарячих розтане
Та кора льодовая, міцна,
Може, квіти зійдуть – і настане
Ще й для мене весела весна.
Я на гору круту крем’яную
Буду камінь важкий підіймать
І, несучи вагу ту страшную,
Буду пісню веселу співать.
В довгу, темную нічку невидну
Не стулю ні на хвильку очей –
Все шукатиму зірку провідну,
Ясну владарку темних ночей.
Так! я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Буду жити! Геть, думи сумні!
Аналіз (паспорт)
Автор – Леся Українка (Лариса Косач)
Рік написання – 1890. Поштовхом до написання поезії “Contra spem spero” стало нестерпне загострення хвороби.
Збірка – “На крилах пісень”
Назва вірша “Сontra spem spero” означає без надії сподіваюсь у перекладі з латинської.
Літературний рід: лірика.
Вид лірики: особиста та філософська.
За жанром Contra spem spero: ліричний вірш.
Художній напрям, стиль – модернізм, неоромантизм
Тема вірша: роздуми про негаразди у житті та сподівання на краще.
Головна ідея: заперечення тужливих настроїв, протиприродних молодості
Головна думка:
Так! Я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Буду жити! Геть думи сумні!
Провідний мотив: оптимізм людини за будь-яких життєвих обставин
Художні засоби Contra spem spero:
Епітети: хмари осінні, весна золота, молодії літа, думи сумні, вбогім сумнім перелозі, барвисті квітки, сльози гіркі, кора льодовая, кора міцна, весела весна, гора крута крем’яная, камінь важкий, вага страшна, пісня весела, довга нічка, зірка провідна.
Метафори: владарка темних ночей
Звертання: гетьте, думи, ви хмари осінні!; геть, думи сумні!
Гіпербола: «І від сліз тих гарячих розтане / Та кора льодовая, міцна»
Анафора: Буду сіять барвисті квітки, / Буду сіять квітки на морозі, Буду лить на них сльози гіркі»
Також, не можна не зазначити про присутність міфологеми у творі.
Вірш привертає увагу своєю простотою думки та високо піднятим настроєм.
Твір «Сontra spem spero!» побудований на антитезі: осіннім «хмарам-думам» протиставлена «весна золота», лихові — пісні, розпачу — надія.
«Сontra spem spero!» символічні образи
образи, які уособлюють самодержавство («льодова кора», «крута, крем’яна гора», «темна ніч»)
образи, що символізують визволення («барвисті квіти», «весела весна», «зірка провідна» (прийом контрасту).
Лірична героїня – сильна, вольова, непересічна, яскрава особистість, хоча у її душі поєдналися суперечливі емоції. Героїня поезії “Contra spem spero” не скоряється темній ночі, а шукає зірку провідну.
💥Бесіда за питаннями
Поезія «Contra spem spero!», назва якої в перекладі з латині означає «без надії сподіваюсь», написана Лесею Українкою у 19-річному віці. У цей період перед нею постав вибір: чи бути скореною важкою недугою (і не тільки фізично), чи перемогти. Леся не піддалася, вона поставила перед собою мету — і перемогла.
- Якою є лірична героїня поезія?
- Як вона розуміє своє місце у суспільстві?
- Які рядки твору, на вашу думку, слід читати найбільш емоційно?
- Які романтичні образи створені авторкою?
- На якому принципі побудований твір?
- Чи збігається життєва позиція ліричної героїні зі ставленням самої авторки до життя
5.Підбиття підсумків уроку
6.Домашнє завдання
🎒Скласти хронологічну таблицю життя Лесі Українки.
Вивчити напам’ять вірш «Contra spem spero».
Коментарі
Дописати коментар