Трагедія жінки-матері, боротьба за своє материнство, жорстокість народної моралі («У нашім раї на землі…»). Наскрізний ліризм творів Т. Шевченка про жіночу долю.






Трагедія жінки-матері, боротьба за своє материнство, жорстокість народної моралі («У нашім раї на землі…»). Наскрізний ліризм творів Т. Шевченка про жіночу долю.

Мета уроку: опрацювати ідейно-художній зміст поезії Т. Шевченка, розкрити на її прикладі тему жіночої долі;

 розвивати культуру зв’язного мовлення, увагу, спостережливість, вміння порівнювати, узагальнювати, наводити переконливі аргументи, доводити власні думки, робити виважені висновки;

 виховуватив собі шанобливе ставлення до жінки-матері як уособлення краси на землі; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.


  1. Організаційний момент

            

  2.Актуалізація опорних знань 


          Бесіда з учнями:
  • Які твори Т. Г. Шевченка про жіночу долю вам відомі?
  • Які образи жінок постають у цих творах? 
  • Які почуття вони викликають?Чому, на вашу думку, тема жіночої долі була такою важливою для Т. Шевченка?
  • Пригадування біографічних відомостей про Т. Г. Шевченка, його ставлення до жінки-матері.

   3.Мотивація навчальної діяльності

  • Слово вчителя: "Сьогодні ми продовжимо досліджувати творчість великого Кобзаря, зосередившись на одному з його пронизливих творів – поемі «У нашім раї на землі…». Ця поема – це крик душі за зневажену жіночу долю, за трагедію материнства, розтоптаного жорстокими законами суспільства. Ми спробуємо зрозуміти глибину страждань героїні, простежити її боротьбу за найдорожче – свою дитину, і усвідомити всю бездушність народної моралі, яка призвела до такої трагедії."

 4.Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу 

         4.1. Історія створення та жанрові особливості поеми «У нашім раї                 на землі…»            
У 1848 році на клопотання Шевченкових друзів його ввели як художника до складу Аральської експедиції, очолюваної О. Бутаковим. З жовтня 1848 р. до початку січня 1849р. експедиція зимувала на острові Косарал, де Шевченко написав понад 70 поезій, серед яких і "У нашім раї на землі...". Автографи твору — у "Малій книжці" (за Nº 10 у захалявній книжечці 1849) та в "Більшій книжці", куди вірш переписано 1858р. з більшими відмінами, без останніх 22 рядків. Дослідник Є. Ненадкевич, аналізуючи обидві редакції вірша, пояснив відмову Шевченка від останніх 22 рядків першої редакції тим, що вони своїм моралізаторським спрямуванням тематично й композиційно не відповідали цілісності твору. Уперше надруковано в журналі "Основа" (1862, Nº 8).
Більшість віршів, написаних на Косаралі, навіяні спогадами про Україну, тугою за рідним краєм.
Здебільшого це жіночі монологи, кожен із яких відтворює народний жіночий характер. У ліричних монологах своїх знедолених героїнь поет, черпаючи мотиви й образність із фольклорних джерел, своєрідно обʼєктував власний душевний стан. Найвища цінність для поета - це щира любов і щасливе подружнє життя, яке він вважає єдиним доступним людині раєм на землі:
"Якого ж ми раю // У Бога благаєм? // Рай у серце лізе,
// А ми в церкву лізем, // Заплющивши очі, - // Такого не хочем" - розмірковує оповідач у у ліричній ідилії "Зацвіла в долині...
Вірш "У нашім раї на землі" виступає своєрідним продовженням цих розмислів.
Композиційно в тексті виділяються три частини. 
  

 📕Виразне  прочитання  поезії 

        🎧Прослухайте аудіозапис поезії

                            Тарас Шевченко — У нашім раї на землі..

              4.2. Аналіз змісту поеми:

                     🤱Образ жінки-матері
    • Якою постає перед нами головна героїня на початку твору? (Молода, щаслива, закохана).
    • Як змінюється її життя після народження дитини? (Поява свекрухи, осуд суспільства, вигнання).
    • Які почуття переповнюють її? (Любов до дитини, біль, відчай, безсилля).
    • Як вона бореться за своє материнство? (Втеча, благання, готовність на самопожертву).
    • Чи можна назвати її боротьбу успішною? Чому?
  • Проблема жорстокості народної моралі:
    • Як суспільство ставиться до жінки-покритки? (Осуд, зневага, вигнання).
    • Хто виступає носієм цієї жорстокості? (Свекруха, односельці).
    • У чому полягає лицемірство народної моралі, зображене у творі? (Засудження матері при мовчанні щодо батька дитини).
    • Які наслідки має така мораль для жінки та її дитини?
    Символічні образи:
    • «Рай на землі» - ілюзія щастя, втрачений ідеал.
    • Образ дитини – символ беззахисності, майбутнього, втраченої надії.
    • Образ шляху, дороги – символ життєвого випробування, поневірянь.
  • Наскрізний ліризм творів Т. Шевченка про жіночу долю:

    • Повернення до раніше згаданих творів про жіночу долю («Катерина», «Наймичка», «Сліпий»).
    • Виявлення спільних мотивів та образів (трагічна доля, материнство, соціальна несправедливість, самотність).
    • Аналіз ліричних відступів у поемі «У нашім раї на землі…», їх емоційне забарвлення.
    • Визначення ролі авторського «я» у зображенні жіночих страждань, його співчуття та біль.
  • Художні засоби, використані у творі:

    • Епітети (тихий рай, безталанна мати, люте горе).
    • Порівняння (мов пташка, мов дитя).
    • Метафори (серце ниє, сльози річкою).
    • Риторичні запитання та оклики (За що ж її, Боже мій?).
    • Фольклорні елементи (традиційні образи, мотиви).
    • Обговорення їхньої ролі у створенні емоційної атмосфери твору та розкритті внутрішнього світу героїні.
  • Скласти схему "Жінка - мати Т.Шевченка"
  •  

    5.Підсумок уроку

        Літературна вікторина «Жіночі образи у творах Т. Шевченка

            Завдання: за наведеною цитатою пізнати героїню твору.

    1. • «Така її доля… О боже мій милий! /За що ж ти караєш її, молоду? /За те, що так щиро вона полюбила /Козацькії очі? Прости сироту. /Кого ж їй любити? Ні батька, ні неньки…» (Причинна)
    2. • «Не журиться… — /Вмиється сльозою, /Возьме відра, опівночі /Піде за водою, /Щоб вороги не бачили» (Катерина)
    3. • «Я сирота з Вільшаної, /Сирота… /Батька ляхи замучили, /А мене … боюся. /Боюсь згадать, моя сиза… /Узяли з собою» (Оксана, «Гайдамаки»)
    4. «Пішла полем, ридаючи, /В тумані ховалась /Та крізь сльози тихесенько /Про вдову співала» (Ганна «Наймичка»)
    5. • «Біля того гаю, /Що чорніє над водою, /Щось біле блукає /… . /А може, жде козаченька, /Щоб залоскотати» (Причинна)
    6. • «І усміхнулася небога, /Проснулася — нема нічого… /На сина глянула, взяла /Його тихенько сповила /Та, щоб дожать до ланового, /Ще копу дожинать пішла» /(Селянка-кріпачка «Сон» («На панщині пшеницю жала»))
    7. • «А мене, не знаю за що, /Убити — не вбили, /Тільки мої довгі коси /Остригли, накрили /Острижену ганчіркою, /Та ще й реготались» (Дівча-байстря, «Лілея»)



    6. Оцінювання

    7. Домашнє завдання

            Написати твір на тему «Моє враження від жіночих образів у творчості                       Т.Шевченка»Опрацювати поезії  «Доля»,  «Росли укупочці , зросли…».





























    Коментарі