Фразеологізми. Афоризми( прислів’я, приказки, крилаті вислови)




    


                




Контрольна робота. Лексикологія.

Мета уроку:                                                         

  • Систематизувати знання учнів з лексикології.
  • Перевірити рівень засвоєння теоретичного матеріалу та вміння застосовувати його на практиці.
  • Розвивати мовленнєві та пізнавальні компетентності учнів.
Компетентності, які формуються на уроці:
      💞Мовна компетентність: збагачення словникового запасу, використання лексичних                                                                    засобів мови для точного вираження думок.
      💞Комунікативна компетентність: участь у діалозі, висловлювання власної думки.
      💞Пізнавальна компетентність: аналіз інформації, узагальнення, систематизація                                                                                    знань.

                                                     Хід уроку:

І. Організаційний момент.

  • Мотивація: коротка бесіда про важливість володіння багатим словниковим запасом для ефективного спілкування.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

     Фронтальне опитування:

  • Що таке лексика?
  • Які види лексичних значень слова ви знаєте?
  • Що таке синоніми, антоніми, омоніми?
  • Наведіть приклади багатозначних слів.

ІІІ. Виконання контрольної роботи

       ☝Тема: Лексикологія

       🕗Час виконання: 30 хвилин

       👀Інструкція: Оберіть одну правильну відповідь.

      👊Завдання:

                                            І варіант
  1. Синоніми – це слова:

    • А. з протилежним значенням
    • Б. з однаковим звучанням, але різним значенням
    • В. з близьким або точним значенням
    • Г. які позначають дії
  2. Антоніми – це слова:

    • А. з близьким або точним значенням
    • Б. з протилежним значенням
    • В. які позначають предмети
    • Г. які позначають ознаки предметів
  3. Багатозначні слова – це слова, які:

    • А. мають лише одне значення
    • Б. мають кілька значень
    • В. завжди вживаються в переносному значенні
    • Г. завжди вживаються в прямому значенні
  4. Омоніми – це слова, які:

    • А. мають різне написання і звучання
    • Б. мають однакове написання і різне значення
    • В. мають однакове написання і звучання, але різне значення
    • Г. мають близьке значення
  5. Яке словосполучення вжито в переносному значенні?

    • А. золоте кільце
    • Б. золоті руки
    • В. золотий годинник
    • Г. золоте волосся
  6. Виберіть синонім до слова «веселий»:

    • А. сумний
    • Б. радісний
    • В. байдужий
    • Г. злий
  7. Виберіть антонім до слова «великий»:

    • А. високий
    • Б. маленький
    • В. широкий
    • Г. довгий
  8. Яке слово є зайвим в ряду: яблуко, груша, стіл, слива?

    • А. яблуко
    • Б. груша
    • В. стіл
    • Г. слива
  9. Поясніть значення фразеологізму «бити байдики».

    • А. працювати старанно
    • Б. нічого не робити
    • В. поспішати
    • Г. хвилюватися
  10. Яке слово має іншомовне походження?

    • А. хліб
    • Б. книга
    • В. комп’ютер
    • Г. стіл

   11. Поясніть значення фразеологізму "бити байдики".

           Скласти речення із фразеологізмом.

                         

                                                   ІІ варіант

1. Лексикологія – це наука, яка вивчає:

         А) Будову слова
         Б) Звуки мови
         В) Слово і його значення
         Г) Речення
2. Слова, що мають протилежне значення, називаються:
         А) Синонімами
          Б) Антонімами
          В) Омонімами
          Г) Паронімами
3. Багатозначне слово – це слово, яке має:
         А) Одне значення
         Б) Кілька значень
         В) Не має значення
         Г) Тільки переносне значення
4. Синоніми до слова "великий" – це:
        А) Маленький, крихітний
  •    Б) Велетенський, гігантський
             В) Швидкий, повільний
             Г) Добрий, злий
  • 5. Знайдіть ряд, у якому всі слова є омонімами:
  •         А) Ліс, літати, ліжко
             Б) Яблуко, яблуня, яблуневий
             В) Світло, світлий, освітлювати
             Г) Ніч, день, вечір
    6  Яке словосполучення вжито в переносному значенні?
             А) золоте кільце
             Б) золоті руки
             В) золотий годинник
             Г) золоте волосся
    7. Виберіть синонім до слова «веселий»:
             А) сумний
             Б) радісний
             В) байдужий
             Г) злий
    8. Виберіть антонім до слова «великий»:
            А) високий
            Б)маленький
            В) широкий
            Г)довгий
    9. Яке слово є зайвим в ряду: яблуко, груша, стіл, слива?
           А) яблуко
           Б) груша
           В) стіл
           Г) слива
    10. Яке слово має іншомовне походження?
           А) хліб
           Б) книга
           В) комп’ютер
           Г)стіл
    11. Поясніть значення фразеологізму "замилювати очі"

        Скласти речення із фразеологізмом.                

    ІV. Підсумок уроку.

            🏡 Домашнє завдання:

                   Повторити теоретичний матеріал












    Коментарі