Опис, розповідь,роздум


               






Опис, розповідь,роздум.     

Мета уроку:

     -     формувати:

предметні компетентності:навчити розрізняти типи висловлювання відповідно до основних ознак розповіді, опису, роздуму;

                                               сформувати в учнів уявлення про типи висловлювання та      їх  особливості;

                                        розвивати творчі здібності, логічне й образотворче мислення,  пам'ять, відчуття слова, усне та писемне мовлення    учнів;

                                                 збагачувати словниковий запас учнів;

ключові компетентності: спілкування державною мовою;

                                              спілкування іноземними мовами;

                                               громадянська;

                                               екологічна;                                      

                                                інформаційно-цифрова;                                    

                                                математична;

технології навчання: компетентнісного, діяльнісного підходу;

                                     критичного мислення;

                                      ігрові;ІКТ;


                   

  • виховувати ввічливість, культуру спілкування, повагу до співрозмовника;
  • створити позитивний емоційний настрій.


Форми навчання: групова, фронтальна.

Очікувані результати: після уроку учні зможуть:

  • розрізняти типи висловлювання відповідно до основних ознак розповіді, опису, роздуму;
  • пояснити розділові знаки;
  • правильно інтонувати речення кожного типу.

1.Організаційний момент

2.Мотивація

                https://wordwall.net/resource/63572345


3.Вивчення нового матеріалу


       Відеоурок
                                  https://youtu.be/mju5bBeJpfw

 

      Розгляньте таблицю «Типи мовлення та їх ознаки»

Типи мовлення

Основна функція

На яке питання дається відповідь у висловлюванні

            Будова висловлювання

Розповідь

Повідомлення про події

    Про що?

Що робить персонаж? Що відбулося?

    Початок дії, розвиток дії, кінець дії

Опис

Словесне зображення предмета, істот, явищ природи

     Який?

Яким є предмет, істота, місцевість, явище природи?

    Назва предмета, явища; головні ознаки; власне враження

Роздум

Доведення або пояснення чогось

    Чому?

Чому предмет чи особа такі? Які причини подій?

      Основне твердження (теза), докази (аргументи), висновки


 Залежно від типу висловлювання тексти можуть належати до різних типів мовлення: опису, розповіді чи роздуму (міркування). Тексти цих типів мовлення відрізняються один від одного структурою, засобами зв’язку між складовими частинами.

 В описі говориться про ознаки предмета, особи, місцевості, явища природи тощо, в розповіді - про послідовні в часі дії, в роздумі - про причини ознак і подій.

Зверніть увагу!

Текст рідко буває однотипним, у ньому можуть поєднуватися різні типи мовлення. Наприклад: розповідь з елементами опису, розповідь з елементами роздуму та інше.


3.1. Пошукова робота

                  Прочитайте тексти. Чим вони відрізняються? Який текст розповідає, який - описує, а який - роздумує?​

Текст №1

Іде дощ​

Давно вже не дощило... Та раптом налетіли хмари. Важкі краплі застукотіли по дахах. Усі зраділи дощу. Ожили сади, луги, поля. Усе зазеленіло.​

Текст №2

Дощ​

Ллє дощ. Із густих хмар все падають і падають масивні краплі. Вони барабанять по дахах, шумлять у листі... З вікон стікають численні струмочки, а на асфальті дрижать калюжі.​

Текст №3

Чому потрібен дощ?​

Дощ надзвичайно потрібен землі. Коли довго немає дощу, земля висихає, трава і дерева вкриваються пилюкою, і всі рослини чекають вологи. Якщо дощу нема дуже довго, то засуха може знищити посіви. Але коли дощі приходять вчасно, то зріє багатий урожай, на радість людям.​


Фізкультхвилинка

https://www.youtube.com/watch?v=W8aN_TMqixU&ab_channel=%D0%A1%D1%82%D1%83%D0%B4%D1%96%D1%8F%D0%9B%D0%BE%D0 %B3%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D1%96%D0%B9%D0%BA%D0%B0

3.2. Закріплення вивченого матеріалу.

   За поданими уривками з’ясувати тип мовлення кожного                   висловлювання. Що спільного,на вашу думку, в цих текстах?

          

 

Текст 1

Квітка соняшника — це своєрідний кошик, корзинка.      Суцвіття її складається з півтори й більше тисячі                  маленьких квіточок.


Текст 2

Чи є щось виразніше, красивіше, коли соняшник      цвіте?     «Стоїть гарний, як соняшник у цвіту»,—       кажуть у народі.


Текст 3

Соняшник з’явився в наших краях, як і у Європі, не так уже й давно. Батьківщина соняшника —         далека Америка.


Визначити тип тексту.

Текст №1

Осінній день

Разом з осінню до нас приходять похмурі дні. Блакитне небо повністю затягується  сірими хмарами, так що й сонця не видно. Десь там, над хмарами, воно продовжує світити, та до нас на землю ледве пробивається його неяскраве світло.

В осінній день усе навколо наче покрите легким сірим покривалом. Дерева, квіти, будинки – все має приглушений колір, фарби ніби меркнуть. Квіти закривають свої бутони. У таку погоду ніщо не відкидає тінь, тому і здається одноманітним. Сірий асфальт, сірі стіни, сіре небо.

Та з іншого боку, похмурий осінній день сповнений і особливої краси, спокою та гармонії. Сонце не ріже очі, не блищить поверхня води. Все стримане й неяскраве. Осінні вбрання дерев радують око та прикрашають пейзаж навколо.

Текст №2

Листопад в моєму місті

Листопад – останній місяць осені, попереду нас чекає зима, але не варто впадати у відчай. Так, в листопаді нас можуть промочити незліченні дощі. Автомобілі спробують облити з ніг до голови водою з калюж. Парасольки будуть ламатися, рватися і відлітати геть.

Але листопад – час добрих котів, що весь час муркотять. Цього місяця приємно ходити в кіно – грітися в затишних кріслах, дивитися цікаві фільми про теплі краї. Кіно можна дивитися вдома з чашкою чаю, тому листопад автоматично стає чайно-кавовим періодом.

У природи немає поганої погоди. Тому листопад це, чи лютий, чи квітень – погоду створюємо ми самі. Отож насолоджуймось кожним моментом.

Текст №3

Осінній вечір

На міські вулиці швидко опустилася темрява. Насувається негода. Я повертаюся додому. Заходжу додому, а в кімнатах вже зовсім темно. Вмикаю комп'ютер, заварюю собі чаю.

Батьків ще немає вдома. Сестра після університету десь тиняється. Напевно, сидить у подруги. Адже на вулиці погода не для гуляння. Потрібно зробити уроки, але не хочеться. Хочеться відволіктися від похмурого вечора.

Але от вся родина зібралася разом. На вулиці все-таки пішов затяжний дощ. А в нас удома затишно та тепло, скрізь горить світло. З кухні доносяться смачні запахи: це мама готує вечерю.

Тато п'є каву. Ми з ним розмовляємо. Я радий, що цей осінній вечір проводжу зі своєю сім'єю.

3.3. Рефлексія
                  https://wordwall.net/uk/resource/37030583



4. Самооцінювання.
5. Оцінювання.

6. Домашнє завдання.
      Скласти художній опис предмета, який дуже потрібен вам у                          щоденному житті (пенал, мобільний телефон та інше).

































                                   

Коментарі